მუსლიმური სამყაროს ერთ-ერთი მთავარი დღესასწაული რამაზან ბაირამი დღეს ქართველმა მუსლიმებმაც აღნიშნეს. სადღესასწაულო ლოცვა ბათუმის ცენტრალურ მეჩეთში დილით, 07:40 საათზე დაიწყო. მორწმუნეთა ნაწილმა რიტუალი მიმდებარე ქუჩაზე შეასრულა, რადგან მეჩეთი მსურველებს წლებია, სადღესასწაულო დღეებში ვერ იტევს. მუსლიმი მრევლის მეორე ნაწილი ბათუმში იმ ტერიტორიაზე შეიკრიბა, სადაც ისინი ახალი მეჩეთის მშენებლობას ითხოვენ.
„დღეს ჰაერივით გვჭირდება ერთიანობა, ურთიერთგაგება და მიტევება, ჩვენი მთავარი მოვალეობაა, ერთდროულად დავიცვათ რელიგიური და ეროვნული ღირებულებები“, – განაცხადა ქადაგებისას საქართველოს მუფთმა, ადამ შანთაძემ.
ბათუმის ცენტრალურ მეჩეთში მორწმუნეებს დღესასწაული აჭარის მთავრობის თავმჯდომარემ და ავტონომიური რესპუბლიკის ხელისუფლების სხვა ოფიციალურმა პირებმა მიულოცეს.
რამაზან ბაირამი ერთთვიანი მძიმე მარხვის დასასრულს აღინიშნება. ერთი თვის განმავლობაში მორწმუნეებს მზის ამოსვლიდან მზის ჩასვლამდე ეკრძალებათ ყოველგვარი საკვებისა და წყლის მიღება. ბაირამის დღეს სადღესასწაულო ლოცვასთან ერთად ისინი უხვად გასცემენ მოწყალებას, ერთმანეთს ტკბილეულით უმასპინძლდებიან და მოინახულებენ წინაპართა საფლავებს.
რამაზან ბაირამის დღესასწაულთან დაკავშირებით, 30 მარტს ბათუმის მუნიციპალური ავტობუსები მგზავრებს უფასოდ მოემსახურება.