საქართველოს მთავრობის სხდომაზე განიხილეს და დაამტკიცეს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს მიერ ინიციირებული კანონპროექტი, რომლის მიხედვით განისაზღვრება ინოვაციური საქმიანობის განმახორციელებელი ახალი სუბიექტები და მათ მიენიჭებათ: ინოვაციური სტარტაპის სტატუსი, ინოვაციური მცირე და საშუალო კომპანიის სტატუსი, კვლევებისა და განვითარების მომსახურების გამწევი კომპანიის სტატუსი, – აღნიშნულია საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.
მათივე განცხადებით, აღნიშნული სუბიექტებისთვის კანონპროექტი ასევე საგადასახადო შეღავათებს ითვალისწინებს.
„ინოვაციების შესახებ“ კანონში ცვლილებების კანონპროექტი, რომელიც მთავრობამ დღეს დაამტკიცა და მალე პარლამენტში გადაიგზავნება, არის ჩვენი, ზოგადად, ინოვაციებისა და სტარტაპ-ეკოსისტემის ხელშემწყობი გეგმის მნიშვნელოვანი ნაწილი, რომელიც საქართველოში ინოვაციურ ტექნოლოგიებზე ორიენტირებულ სექტორებს წაახალისებს. ჩვენ შემოგვაქვს სპეციალური სტატუსები კვლევებისა და განვითარების კომპანიებისთვის და ვფიქრობ, საქართველო ამ მიმართულებითაც ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი, საინტერესო საინვესტიციო ადგილი უნდა გახდეს“, – განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
პირველი ვიცე-პრემიერის თქმით, პაკეტი, რომელიც პარლამენტს წარედგინება, მსოფლიოს და საერთაშორისო საუკეთესო პრაქტიკებს ითვალისწინებს და ამ მხრივ საქართველოს ერთ-ერთ ყველაზე უპირატეს მდგომარეობაში ჩააყენებს საგადასახადო თვალსაზრისით.
„ცვლილებების შესაბამისად, სამი წლის განმავლობაში ინოვაციური სტარტაპ კომპანიები სრულად გათავისუფლებულები იქნებიან როგორც საშემოსავლო, ისე მოგების გადასახადისგან, ხოლო შემდგომ პერიოდში მათი გადასახადები იქნება 5 და 10 პროცენტი, რაც საგადასახადო კუთხით შეღავათიან რეჟიმს გულისხმობს. იმედი გვაქვს, ამ გადაწყვეტილებით საქართველოში ინოვაციური სტარტაპ ეკოსისტემა კიდევ უფრო წახალისდება და განვითარდება“, – აღნიშნა ეკონომიკის მინისტრმა.
მისი შეფასებით, მთავრობას ცოდნაზე დაფუძნებული ეკონომიკის განვითარებაზე აქვს აქცენტები, რადგან საქართველოს ამ კუთხით შეიძლება ჰქონდეს უპირატესობა განათლების შესაბამისი დონის პირობებში.
„საქართველოში ამის პოტენციალი არსებობს, აქედან გამომდინარე, წახალისებული იქნება კვლევაზე და განვითარებაზე ორიენტირებული კომპანიები. ვფიქრობ, რომ აღნიშნული შეღავათები ბიძგს მისცემს, ფაქტობრივად ეკონომიკის ახალი დარგის განვითარებას – აქაც საქართველო შესაძლებელია, იყოს ერთ-ერთი საინტერესო ადგილი, საიდანაც შეიძლება ბევრმა ქვეყანამ კვლევისა და განვითარების ოპერაციები აწარმოოს, ადგილობრივი კომპანიები დააკონტრაქტოს, ხელი შეუწყოს მათ განვითარებას და ესეც ეკონომიკისთვის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი მიმართულება იქნება გრძელვადიან პერსპექტივაში“, – განაცხადა პირველმა ვიცე-პრემიერმა.